- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

____________________________________________
LaCie 1TB Rugged USB 3.1 Gen 1 Type-C External Portable Hard Drive - 1x USB 3.1 Gen 1 Type-C Port - Max Transfer Rate: 130MB/s - Includes: USB Type-C to USB Type-A Cable - Drop, Crush & Rain Resistant - STFS1000800 - 2 Years Limited Warranty
(STFR1000800)
Specifications
| Cache | |
| Capacity | 1 TB |
| Colour | Orange |
| Form Factor | 18.7 x 86 x 135.1 mm |
| Interface | USB-C, USB 3.0, USB 2.0 |
| Product Family | Rugged USB-C |
| Raid | |
| Series | Rugged USB-C |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 0.1 kg |
| SKU | STFR1000800 |
| Barcode # | 763649111673 |
| Brand | LACIE |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





