- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
XS2000 External Solid State Drive (SSD)
Capacity
Part Number: SXS2000/4000G | Brand: Kingston
Key Features
- Speeds up to 2,000MB/s1with USB 3.2 Gen 2x2
- Capacities up to 4TB2
- Compact, pocket-sized form factor
- IP55 rating4with removable rubber sleeve
Overview
Kingston’s XS2000 external SSD delivers high-speed storage in a portable, pocket-sized design. With USB 3.2 Gen 2x2 technology, it offers lightning-fast transfer speeds of up to 2,000MB/s and capacities of up to 4TB to store high-res images, 8K video and more. XS2000 connects with USB Type-C ® and is water resistant and durable with a removable rubber sleeve, allowing on-the-go professionals and content creators to access their data anywhere.
Description
Kingston’s XS2000 External SSD utilizes USB 3.2 Gen 2x2 speeds to deliver next-gen performance in a compact, portable drive. With lightning-fast transfer speeds up to 2,000MB/s 1 , XS2000 delivers enhanced productivity with little interruption. XS2000 offers high-speed storage options to offload and edit high-res images, 8K videos, and large documents in a flash. With up to 4TB 2 of portable capacity, you can store your favorite games and media without compromise. The drive is future-proofed to keep up with storage demands and compatible with most devices out of the box. It functions just like a hard drive but stores data using NAND flash technology. It connects with USB Type-C ® 3 allowing content creators and gamers to access their data anywhere. Whether you go between work, play and passion projects, the XS2000 includes a removable ruggedized sleeve for drop protection up to 6ft and IP55-rating 4 to withstand water and dust, making it the perfect companion for on-location photoshoots or adventures. Speeds up to 2,000MB/s 1 with USB 3.2 Gen 2x2 Capacities up to 4TB 2 Compact, pocket-sized form factor IP55 rating 4 with removable rubber sleeve
Product Images
(SXS2000-4000G)
Specifications - SXS2000/4000G
General
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Speed1 | 2,000MB/s read, 2,000MB/s write |
| NAND | 3D |
| Capacities2 | 500GB, 1TB, 2TB, 4TB |
| Dimensions | 69.54 x 32.58 x 13.5mm |
| Weight | 28.9g |
| Casing material | Metal + plastic |
| Includes | Rubber sleeve and 12” USB-C to USB-C cable |
| Operating temperature | 0°C~40°C |
| Storage temperature | -20°C~85°C |
| Warranty/Support5 | Limited 5-year warranty with free technical support |
| Compatible with6 | Windows®11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS™, Android™, iOS/iPadOS®(v.13+), gaming consoles |
| SKU | SXS2000-4000G |
| Barcode # | 740617327328 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





