- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
WD 6TB WDBK6C0060BBL-WESN My Passport for Mac USB 3.1 Gen 1 External Hard Drive - Midnight Blue
Ready for Macs. Works with Windows®.
USB-C™ compatible, the My Passport for Mac portable storage works straight out of the box with Mac devices. To help with reading and writing your drive with Windows® 10+ computers without having to reformat, a downloadable HFS+ driver is provided.
Slim style
Slim and durable design to help make your life on-the-go effortlessly convenient. Robust construction provides you with a reliable companion for your adventures.
Expansive Capacity
Unlock vast storage possibilities with up to 6TB1 capacity, providing plenty of space to carry your photos, videos, music, and important documents wherever life takes you - helping to keep everything securely within your grasp.
Backup that’s simple. Help protect against ransomware
Scheduling backups of your precious files made easier with the included Acronis® True Image™ for Western Digital software2. Also help fortify your important applications and protect your computer system against data loss caused by ransomware attacks.
Help safeguard what matters most
Help safeguard your files against unauthorized access at home or away. Use our included software2 to add an extra layer of security with password protection and built-in 256-bit AES encryption.
A worry-free warranty
We build our drives using tried and true components and provide a 3-year limited warranty3 for extra peace of mind.
Designed with the Planet in Mind
The enclosure of this drive is composed of more than 50% post-consumer recycled plastic. Packaging is made of over 50% post-consumer recycled pulp and is fully recyclable.
(WDBK6C0060BBL-WESN)
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity | 6TB |
| Connector | Micro-B |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Transfer Rate | up to 5Gb/s |
| Warranty | 3-Year Limited Warranty |
| Dimensions (L x W x H) | 107.19mm x 74.93mm x 20.57mm |
| Weight | 0.21kgs |
| Model Number | WDBK6C0060BBL-WESN |
| Operating Temperature | 5°C to 35°C |
| Non-Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Certifications | FCC-ICES, CE, BSMI, RCM, VCCI, EAC, UKCA |
Product Features
-
Mac-ready and USB-C™ compatible for effortless connectivity and functionality.
-
Password protection + 256-bit hardware encryption.
-
Slim, durable design to help take your important files with you anywhere.
Compatibility
-
macOS 11+
-
Downloadable HFS+ driver to read/write on Windows® 10+ without the need to reformat.
-
Note: Compatibility may vary depending on user’s hardware configuration and operating system.
| SKU | WDBK6C0060BBL-WESN |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.2300kg |
Manufacturer Warranty : 3 years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





