- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(53195)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Technical Information
| Storage Capacity | 2 TB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 175 g |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 14.5 mm |
| Width | 81 mm |
| Depth | 119 mm |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Portable |
Drive Performance
| Buffer | 8 MB |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | 53195 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Store 'n' Go USB 3.0 Hard Drive 2TB Black |
| Product Line | Store 'n' Go |
| Brand Name | Verbatim |
| SKU | 53195 |
| Barcode # | 23942531951 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000240000m3 |
Manufacturer warranty: 12 months
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





