- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Verbatim 2.5' USB 3.0 Store'n'Go HDD Grid Design 1TB - Black
High speed, high capacity storage. A fast & safe solution to expand storage or backup files
USB 3.0 SuperSpeed - for ultra fast data transfer
USB plug 'n' play (no additional power required)
Nero Backup Software
Energy Saving Software
USB REC & PLAY* - supports USB recording/ playback
PC or Mac with USB 3.0
Windows XP / Vista / Windows 7,8 & 10
Mac OS X 10.4 or higher
Power: Bus powered via USB 3.0 cable
Interface: USB 3.0 / 2.0 port
Data Transfer Rate: up to 4800 Mbits/second (USB Bus Speed)
Rotational Speed: 5400rpm
Cache: 8MB or greater
Pack Contents:
Portable Hard Drive
USB 3.0 Cable
Nero Backup Software
Green Button Energy Saving Software
Verbatim Formatter
Quick Start Guide
User Guide (pre-loaded on the drive)
(53194)
| Host Interface | USB 3.0 |
| Wireless LAN | No |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Weight (Approximate) | 158 g |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 14.5 mm |
| Width | 81 mm |
| Depth | 119 mm |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Portable |
| Buffer | 8 MB |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Notebook |
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | 53194 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Store'n'Go Grid Design Hard Drive |
| Product Line | Store 'n' Go |
| Brand Name | Verbatim |
| SKU | 53194 |
| Barcode # | 23942531944 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000240000m3 |
Manufacturer warranty: 12 months
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





