- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
WD MY PASSPORT SSD 1TB RED COLOR USB 3.2 GEN-2 TYPE C TYPE A COMPATIBLE 1050MB/S READ AND 1000MB/S WRITE PASSWORD ENABLED 256-BIT AES HARDWARE ENCRYPTION PC MAC COMPATIBLE 5Y WARRANTY
(WDBAGF0010BRD-WESN)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | WDBAGF0010BRD-WESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | WDBAGF0010BRD-WESN |
| Product Name | My Passport WDBAGF0010BRD-WESN Solid State Drive |
| Product Line | My Passport |
| Brand Name | WD |
Technical Information
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 40 g |
| Drive Type | External |
| Durability | Shock Proof |
| Height | 10 mm |
| Width | 45 mm |
| Depth | 90 mm |
| Product Color | Red |
| External Drive Type | Portable |
| SKU | WDBAGF0010BRD-WESN |
| Barcode # | 619659184025 |
| Brand | WESTERN DIGITAL |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





