- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- SanDisk Extreme Portable V2 4TB USB-C 3.2 External SSD
- SDSSDE61-4T00-G25
- Storage Capacity: 4TB
- Read Speed: Up to 1050 MB/s
- Write Speed: Up to 1000 MB/s
- Interface: USB Type-C 3.2 Gen 2
- Shock Resistant: Up to 1500G
- Vibration Resistant: 5 gRMS, 10-2000 Hz
- Drop Protection: Up to 2 Metres (based on SanDisk internal testing)
- Durability: IP55 rated for Water & Dust Resistance
- V2: Version 2.0
- SDSSDE61-4T00-G25
- 5 Years Limited Warranty
(SDSSDE61-4T00-G25)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.2 Type C |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | SDSSDE61-4T00-G25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | SDSSDE61-4T00-G25 |
| Product Name | Extreme Portable SSD V2 |
| Product Line | Extreme |
| Product Series | V2 |
| Brand Name | SanDisk |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Technical Information
| Storage Capacity | 4 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Physical Characteristics
| Drive Type | External |
| Durability | Dust Resistant |
| Water Resistant | |
| Height | 100.6 mm |
| Width | 52.3 mm |
| Depth | 8.9 mm |
| External Drive Type | Portable |
| SKU | SDSSDE61-4T00-G25 |
| Barcode # | 619659184704 |
| Brand | SANDISK |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
Manufacturer Warranty : 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





