- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Seagate One Touch With Password 5TB USB External Portable Hard Drive
- Black
- Storage Capacity: 5TB
- Interface: USB 3.0 Type-A
- Security: Password protected hardware encryption
- Texture: Polished Aluminium
- Compatibility: Windows & Mac (exFAT file system)
- Customisable & Continuous Backup Support
- Rescue Data Recovery Services
- Cable: 46cm USB-A 3.0 Cable
- STKZ5000400
- 3 Years Limited Warranty
(STKZ5000400)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Miscellaneous
| Device Supported | Notebook |
| Operating System Compatibility | Mac OS |
| Windows |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 268 g |
| Drive Type | External |
| Height | 115.3 mm |
| Width | 80 mm |
| Depth | 20.9 mm |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Portable |
Technical Information
| Storage Capacity | 5 TB |
| Platform Supported | Mac |
| PC |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | STKZ5000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com/au/en/ |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Model | STKZ5000400 |
| Product Name | One Touch with Password Portable Storage |
| Product Line | One Touch |
| Brand Name | Seagate |
| SKU | STKZ5000400 |
| Barcode # | 763649167878 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.050m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





