- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ONE TOUCH DESKTOP HUB W/RESCUE - 18TB
(STLC18000402)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Technical Information
| Storage Capacity | 18 TB |
| Platform Supported | PC |
| Mac |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | STLC18000402 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com/au/en/ |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Name | Seagate One Touch Drive With Hub |
| Product Line | One Touch |
| Brand Name | Seagate |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Desktop PC |
| Operating System Compatibility | Windows |
| Mac OS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.76 kg |
| Drive Type | External |
| Length | 198.5 mm |
| Width | 129.9 mm |
| Depth | 45.3 mm |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Portable |
| SKU | STLC18000402 |
| Barcode # | 8719706043755 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 1.4700kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





