- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Manage Your Digital Life One Touch with Hub
One Touch with Hub offers password-protected storage with a USB-C and USB 3.0 port to backup AND charge multiple devices, Windows®/Mac® compatibility, and capacities that store countless photos.
BACKUP YOUR WAY
Includes Seagate® Toolkit backup software for one-click and scheduled backups and file mirroring.
ADOBE CREATIVE CLOUD PHOTOGRAPHY PLAN
Easily edit, organize, store, and share photos with a four-month complimentary membership to Adobe Creative Cloud Photography plan. Edit with the powerful and easy-to-use interface of Adobe Photoshop Lightroom and combine images into rich, multilayered artwork with Adobe Photoshop. (Must redeem within 1 yr of drive registration. Not available in all countries.)
MYLIO CREATE
Take control of your photos with complimentary one-year access to Mylio. The app empowers you to organize, sync, and edit all your images in one easy-to-search library you can access on all your devices. Plus, Mylio helps protect your photos from device failure or loss. All your photos. On all your devices. All the time. Enjoy a lifetime of memories. (Not available in all countries.)
WE’VE GOT YOUR BACK
When the unexpected happens—like water damage or natural disaster — Rescue Services help you defend against data loss and retrieval costs so you can rest easier.
Seagate 12TB One Touch Desktop Hub - Black - Form Factor: 3.5" - Interface: USB 3.0 - USB-A/USB-C - 18W Power Adapter - 18" USB 3.0 Cable - STLC12000400
(STLC12000400)
| Built-in Devices | USB Hub |
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | STLC12000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com/au/en/ |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Model | STLC12000400 |
| Product Name | One Touch STLC12000400 Hard Drive |
| Product Line | One Touch |
| Brand Name | Seagate |
| Wireless LAN | No |
| Storage Capacity | 12 TB |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 3.5" |
| Product Color | Black |
| SKU | STLC12000400 |
| Barcode # | 3660619042166 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.230m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










