- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
WD Elements 4TB USB3.0 Desktop Hard Drive - Black
(WDBBKG0040HBK-AESN)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | WDBBKG0040HBK-AESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | WDBBKG0040HBK-AESN |
| Product Name | Elements WDBBKG0040HBK-AESN Hard Drive |
| Product Line | Elements |
| Brand Name | WD |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Technical Information
| Storage Capacity | 4 TB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 950 g |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 3.5" |
| External Drive Type | Desktop |
| SKU | WDBBKG0040HBK-AESN |
| Barcode # | 718037855523 |
| Brand | WESTERN DIGITAL |
| Shipping Weight | 1.3400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





