- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Seagate STKP12000400 Expansion Desktop 3.5" 12TB External USB 3.0 Hard Drive
- Black
- USB 3.0
- Includes 46cm Cable
- Compatible with Windows/macOS
- Rescue Data Recovery Services
- STKP12000400
- 3 Years Limited Warranty
(STKP12000400)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Technical Information
| Storage Capacity | 12 TB |
| Platform Supported | PC |
| Mac |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | STKP12000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com/au/en/ |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Model | STKP12000400 |
| Product Name | Expansion STKP12000400 Hard Drive |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Expansion |
| Brand Name | Seagate |
Miscellaneous
| Device Supported | Desktop PC |
| MAC | |
| Operating System Compatibility | Mac OS |
| Windows |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.18 kg |
| Drive Type | External |
| Height | 178.5 mm |
| Width | 41.9 mm |
| Depth | 125 mm |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Portable |
| SKU | STKP12000400 |
| Barcode # | 763649160671 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 1.3200kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.220m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





