- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SH-RC128GB)
Technical Details
| Model | Shintaro 128GB USB-C OTG Pocket Disk drive |
|---|---|
| Classification | Consumer/ Business/ Education |
| Capacity | 128GB |
| Capacity Type | FAT32 / IDEMA / NTFS |
| Sequential Read Speed (MB/s) | 100MB/ S |
| Sequential Write Speed (MB/s) | 40MB/ S |
| Activity LED | None |
| Interface | USB 3.0 |
| Powered | USB |
| Unit Colour | Silver |
| Compatibility | Formatted for Microsoft Windows based computer?’s. This product can be re-formatted |
| Encryption | Yes |
| Software | Hot Plu & Play |
| Packaging | Retail |
| Unit Dimensions (W x H x D mm) | 37.0x12.3x7 |
| Weight (Kg) | 0.009 |
| Warranty | 2 YEARS |
| SKU | SH-RC128GB |
| Barcode # | 9328257005595 |
| Brand | SHINTARO |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.010m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





