- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 6-foot VGA Video Monitor Cable features two HDDB15 (male) connectors, providing a reliable VGA connection.
For best performance, this VGA extension cable is designed to be used with low-resolution applications. For applications that require higher resolutions, see our 6ft Coax VGA Cable (MXT101MMHQ).
MXT101MM is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
(MXT101MM)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Nickel | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | |
| Connector B | 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | |
| Special Notes / Requirements | ||
| Note | Pin number 9 is not populated on these connectors Supports resolutions up to 800x600 | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 6 ft [1.8 m] | |
| Color | Gray | |
| Product Height | 0.7 in [1.8 cm] | |
| Product Length | 6 ft [1.8 m] | |
| Product Width | 1.3 in [33 mm] | |
| Weight of Product | 4.3 oz [122 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.5 in [13 mm] | |
| Package Length | 8.9 in [22.5 cm] | |
| Package Width | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 4.5 oz [127 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 6 ft VGA Monitor Cable - HD15 M/M | |
| SKU | MXT101MM |
| Barcode # | 65030771900 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





