- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C to VGA cable lets you connect your Thunderbolt 3 or USB Type-C enabled device to your computer monitor with just one cable, providing you with a convenient, clutter-free solution.
Astonishing Picture Quality
The USB-C to VGA adapter cable lets you harness the video capabilities that are built into your computer's USB-C connection, to deliver astonishing resolutions up to 1920 x 1200.
Plus, the adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other work environments.
Clutter-Free Installation
At 3.3 ft. (1 m) in length, this computer monitor cable delivers a compact connection that eliminates excess adapters and cabling, ensuring a tidy, professional installation. For longer installations, we also offer a 6.6 ft. (2 m) (CDP2VGAMM2MB) and a 9.8 ft. (3 m) (CDP2VGA3MBNL) USB-C to VGA cable, enabling you to choose the right cable length for your custom installation needs.
Hassle-Free Connection
The reversible USB-C connector offers an easy and convenient connection. To ensure an easy operation and installation, this USB-C to VGA cable works with both Windows and Mac computers and supports plug-and-play installation.
CDP2VGAMM1MB is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note: Your USB-C port must support DisplayPort over USB-C (DP Alt Mode) in order to work with this adapter.
(CDP2VGAMM1MB)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 1 m |
| Device Supported | Monitor |
| Video Device | |
| TV | |
| MacBook Air | |
| iPad Pro | |
| Projector | |
| MacBook | |
| MacBook Pro | |
| Chromebook | |
| Workstation | |
| Features | Reversible |
| Cable Type | USB/VGA |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB Type C - Male |
| Weight (Approximate) | 93 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | CDP2VGAMM1MB |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1m / 3 ft USB C to VGA Cable - USB Type C to VGA - 1920 x 1200 - Black |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDP2VGAMM1MB |
| Barcode # | 65030865555 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





