- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The MXTMMHQ5M High Resolution VGA Cable (5-meter) is designed to provide the highest video quality possible through VGA, ideally suited for high resolution applications of 1920x1200 and above.
This durably constructed coaxial VGA video cable (HD15 to HD15) eliminates the picture "ghosting" and fuzzy images that are inherent to non-coaxial VGA cables, while delivering superior EMI interference protection by using ferrite cores near the connector ends.
(MXTMMHQ5M)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Hardware | ||
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride | |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid | |
| Connector Plating | Nickel | |
| Fire Rating | CMG Rated (General Purpose) | |
| Number of Conductors | 14 | |
| Number of Ferrites | 1 | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | |
| Connector B | 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | |
| Environmental | ||
| Humidity | 0 - 80 %RH | |
| Operating Temperature | 0 to 60 °C | |
| Storage Temperature | -20 to 80 °C | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 16.4 ft [5 m] | |
| Color | Black | |
| Product Length | 16.4 ft [5 m] | |
| Weight of Product | 19.6 oz [556 g] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 3.4 in [87 mm] | |
| Package Length | 8.7 in [22 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 7.9 in [20 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 1.2 lb [0.6 kg] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 5m Coax High Resolution Monitor VGA Cable - HD15 M/M | |
| SKU | MXTMMHQ5M |
| Barcode # | 65030847728 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.5600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.001700000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





