- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(50FIBLCSC10)
Miscellaneous
| Additional Information |
Applications/Solutions: Features: |
Technical Information
| Cable Length | 10 m |
| Device Supported | Network Device |
| Features | Halogen Free |
| Flame Retardant | |
| Corrosion Resistant | |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | SC Network - Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µm |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x SC Network - Male |
General Information
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | 50FIBLCSC10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 10m Multimode 50/125 Duplex Fiber Patch Cable SC |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | 50FIBLCSC10 |
| Barcode # | 65030803052 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





