- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The A50FBLCLC1 1m 850nm Laser-Optimized Multimode Fiber (LOMMF) Aqua Cord features 50/125 micron fiber for high-speed, high bandwidth data transmissions over 10 Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks - the perfect solution for fiber cable runs between multiple backbone switches, hubs and routers as well as higher end networking equipment.
This LC-LC patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, in the event of a fire – an ideal solution for use in industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
Each Duplex 50/125 (OM3) Multimode Fiber Patch Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability, and is backed by our lifetime warranty.
(A50FBLCLC1)
| Weight (Approximate) | 15 g |
| Product Color | Aqua |
| Cable Length | 1 m |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Hub |
| Router | |
| Switch | |
| Network Device | |
| Jacket Type | LSZH |
| Features | Corrosion Resistant |
| Molded | |
| Flame Retardant | |
| Halogen Free | |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µm |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | A50FBLCLC1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Patch Network Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | A50FBLCLC1 |
| Barcode # | 65030827065 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





