- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Connect fiber network devices for high-speed transfers with LSZH rated cable - Multimode 62.5/125 Duplex Fiber Patch Cable
Fiber Optic Cable - Multimode Duplex 62.5/125 - LSZH - LC/SC - 10 m
(FIBLCSC10)
Physical Characteristics
| Product Color | Orange |
Technical Information
| Cable Length | 10 m |
| Device Supported | Network Device |
| Features | Corrosion Resistant |
| Flame Retardant | |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | SC Network - Male |
| Core/Cladding Diameter | 62.5/125 µm |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x SC Network - Male |
General Information
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | FIBLCSC10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 10m Multimode Fiber Patch Cable LC-SC |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | FIBLCSC10 |
| Barcode # | 65030797818 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





