- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ to USB-C cable lets you charge and sync your USB Type-C™ devices. It’s also compatible with Thunderbolt™ 3 ports.
Charge and sync your mobile devices
Connect your newer USB-C mobile devices, such as the Samsung Galaxy S8, S8+, Nexus™ 6P, and 5X phones, to your computer. The cable delivers up to a 3 amp charge, and supports data transfer speeds of up to 480Mbps.
Power your laptop
With up to 3A of power output, this USB Type-C cable can also be used to power a USB-C laptop, such as your Apple MacBook or Chromebook Pixel™. Simply connect your laptop to your USB-C wall charger.
Keep the cable as a spare while you’re traveling
Replace the cable that came with your device, or keep one as a spare while you’re traveling, so that all of your devices will be ready to use whenever you need them while you’re on the road.
Bridge the generation gap
The USB Type-C connector is smaller and easier to use than previous USB connectors. With a reversible design, you can plug it into your devices with either side facing up. Insert the cable the right way every time - no more frustration or port damage.
Provide superior connections with USB-IF certified cables
This USB-C cable has been certified with USB-IF (USB Implementers Forum) in order to meet all USB 2.0 specifications. This includes all environmental, electrical and mechanical standards set by USB compliance. This ensures a high-quality, reliable cable for all your USB-C devices.
(USB2CC1M)
| Connector(s) | |
| Connector A | USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) Male |
| Connector B | USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) Male |
| Hardware | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid |
| Connector Plating | Nickel |
| Packaging Information | |
| Package Height | 6 mm [0.2 in] |
| Package Length | 22.5 cm [8.9 in] |
| Package Quantity | 1 |
| Package Width | 12.5 cm [4.9 in] |
| Shipping (Package) Weight | 31 g [1.1 oz] |
| Performance | |
| Type and Rate | USB 2.0 - 480 Mbit/s |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 1 m [3.3 ft] |
| Color | Black |
| Connector Style | Straight |
| Product Length | 1 m [3.3 ft] |
| Weight of Product | 26 g [0.9 oz] |
| Wire Gauge | 22/30 AWG |
| Power | |
| Power Delivery | 100W |
| Special Notes / Requirements | |
| System and Cable Requirements | Your USB-C port must support DisplayPort over USB-C (DP Alt mode) in order to work with this adapter. |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 1m (3ft) USB 2.0 USB-C™ Cable - M/M |
| SKU | USB2CC1M |
| Barcode # | 65030863926 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





