- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 50FIBLCSC5 5m LSZH LC to SC Fiber Cable features 50/125 micron fiber for high-speed, high bandwidth data transmissions over Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks, with support for duplex multimode applications.
This LC-SC patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, in the event of a fire. Making it ideal for use in industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
Each Duplex 50/125 (OM2) Multimode Fiber Patch Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability and is backed by our lifetime warranty.
Applications
- Used by long distance networks with mission critical data
- Telecommunication / Data communication
- Broadband systems
The StarTech.com Advantage
- LSZH-rated cable, suitable for installations under restrictive building codes
- High-speed, high bandwidth transmissions over Gigabit Ethernet/fiber channel networks
- Resistant to pulls, strains, and impacts during your cable installations and maintenance
(50FIBLCSC5)
| Additional Information |
Applications/Solutions: Features: |
| Cable Length | 5 m |
| Device Supported | Network Device |
| Features | Halogen Free |
| Flame Retardant | |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | SC Network - Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µm |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x SC Network - Male |
| Product Type | Network Cable |
| Manufacturer Part Number | 50FIBLCSC5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1m Multimode 50/125 Duplex Fiber Patch Cable SC |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | 50FIBLCSC5 |
| Barcode # | 65030803045 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





