- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USB2AAEXT5M 5m Active USB 2.0 Extension Cable offers one USB-A male connector and one USB-A female connector, and provides an active extension of USB 2.0 devices of up to 5-meters (15-feet).
An all-in-one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 2.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables. Plus you can daisy chain 4 cables for a total USB extension of up to 20-meters.
If necessary, the cable can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter that was provided with the cable – this will allow you to use USB bus-powered devices that may require extra power.
The USB2AAEXT5M repeater cable supports the full USB 2.0 bandwidth of 480 Mbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty.
(USB2AAEXT5M)
| SKU | USB2AAEXT5M |
| Barcode # | 65030856249 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.4800kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.228m |
| Shipping Cubic | 0.003010000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





