- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The MXTHQ15M High Resolution VGA Extension Cable (15-meter) is designed to extend your VGA video connection while maintaining the highest video quality possible through VGA.
Ideally suited for high resolution VGA video applications, this high quality coaxial VGA extension cable (HD15 to HD15, M-F) helps eliminate the picture ghosting and fuzzy images that are inherent to non-coaxial cables, and features ferrite cores near the VGA connector ends to protect against EMI interference.
(MXTHQ15M)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | Lifetime | |
| Connector(s) | ||
| Connector A | 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male | |
| Connector B | 1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Female | |
| Physical Characteristics | ||
| Cable Length | 49.2 ft [15 m] | |
| Color | Black | |
| Product Length | 49.2 ft [15 m] | |
| Weight of Product | 3.1 lb [1.4 kg] | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 2.8 in [70 mm] | |
| Package Length | 13 in [33 cm] | |
| Package Quantity | 1 | |
| Package Width | 10 in [25.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 3.1 lb [1.4 kg] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 1 - 15m Coax High Resolution VGA Monitor Extension Cable - HD15 M/F | |
| 2 - Nuts | ||
| SKU | MXTHQ15M |
| Barcode # | 65030847643 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 1.4000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.002904000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





