- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 10-pack of SFP dust covers provides an inexpensive way to protect your network switches and fiber optic equipment from dust and contaminants, by covering the exposed and unused SFP slots.
Protect your network equipment investment
Simply insert the dust covers into any empty SFP/SFP+ slots in your network switches. Made of Santoprene™ thermoplastic rubber (TPE), the durable dust covers keep out dirt and dust, protecting your networking equipment against contaminants that could cause connection issues. A handy tab makes it easy to insert and remove the SFP dust covers.
The SFPCAP10 dust covers are backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(SFPCAP10)
| Warranty Information | ||
|---|---|---|
| Warranty | 2 Years | |
| Performance | ||
| General Specifications | Fits into open slots for SFP and SFP+ transceiver modules | |
| Physical Characteristics | ||
| Color | Black | |
| Enclosure Type | Santoprene - Thermoplastic Rubber (TPE) | |
| Product Height | 0.6 in [1.5 cm] | |
| Product Length | 0.4 in [10.1 mm] | |
| Product Width | 0.6 in [14.6 mm] | |
| Weight of Product | 0 oz [1 g] | |
| Packaging Information | ||
| Package Height | 0.6 in [14.9 mm] | |
| Package Length | 3.5 in [90 mm] | |
| Package Width | 4.9 in [12.5 cm] | |
| Shipping (Package) Weight | 0.4 oz [10 g] | |
| What's in the Box | ||
| Included in Package | 10 - dust caps | |
| SKU | SFPCAP10 |
| Barcode # | 65030875950 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.000450000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





