Is that access point over there on the wall sticking out like a sore thumb? Just put on a wood colored Ubiquiti Skin for UAP-nanoHD on it so it matches your decor. This skin easily attaches to your UniFi nanoHD access point so it can blend into a variety of settings for a more refined and discrete look.
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ubiquiti UniFi NanoHD 3-Pack Skin Casing - Wood - SKIN CASING ONLY - nHD-cover-Wood-3
Ubiquiti Networks NHD-COVER-WOOD-3 Overview
(nHD-cover-Wood-3)
Ubiquiti Networks NHD-COVER-WOOD-3 Specs
| Compatibility | UniFi-nanoHD access point |
| Dimensions | Not specified by manufacturer |
| Weight | Not specified by manufacturer |
Packaging Info
| Package Weight | 1.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.8 x 7.5 x 4.6" |
| SKU | nHD-cover-Wood-3 |
| Barcode # | 817882025676 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.8500kg |
| Shipping Width | 0.137m |
| Shipping Height | 0.049m |
| Shipping Length | 0.278m |
| Shipping Cubic | 0.001866000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






