- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
When you order this compatible Brother LC131BK black ink cartridge you'll receive a compatible LC133BK which has an approximate yield of 600 pages at 5% coverage - twice the yield of the LC131BK.
For use in Brother MFCJ245 MFCJ470DW MFCJ475DW FCJ650DW MFCJ870DW DCPJ152W DCPJ172W DCPJ552DW DCPJ752DW inkjet printers.
This compatible Brother LC-133BK black ink jet cartridge compares favourably with the life and performance of the equivalent cartridge sold by Brother and comes with a risk-free "satisfied or your money back" guarantee.
This compatible Brother LC133BK black inkjet cartridge will reduce your per page costs and give you excellent print quality and reliability.
(LC-131BK)
- The LC-131B has richly pigmented ink from Brother's special range of Innobella inks.
- It has an estimated page yield of 300 pages.
- It's designed for use with the following Brother machines:CP J152W/J172W/J552Dw/J752Dw/Mfc-J245/J470Dw/J475Dw/J650Dw/J870Dw
- Better print quality, fade resistant colour, and protection from machine damage are just some of the benefits of Innobella ink.
- It will work with any paper, but best with Innobella paper for a photographic finish.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Barcode (GTIN) | 4977766724920 |
|---|---|
| Product Type | Ink |
| Brand | Brother |
| Model | LC-131BK |
| Cartridge Number | Brother LC-131BK |
| Cartridge Ink Colours | Black |
| Compatible Printers | Brother DCP-J152W, Brother DCP-J172W, Brother DCP-J552DW, Brother DCP-J752DW, Brother MFC-J245, Brother MFC-J470DW, Brother MFC-J475DW, Brother MFC-J650DW, Brother MFC-J870DW |
| SKU | LC-131BK |
| Barcode # | 4977766724920 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000315000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





