Don't pay: $23.00
$21.00
SAVE $2.00 (9%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Brother LC-131 Magenta Ink Cartridge
This is a genuine Brother LC-131 Magenta Ink Cartridge, designed to work with the Brother inkjet printers listed below. The LC-131M prints up to 300 pages at an average 5% coverage.
(LC-131M)
For brilliant, sharp printouts, refill your Brother inkjet printer with LC-131 ink. The ink is from Brother's Innobella range, designed to complement Innobella Brother paper and made for print longevity and richer colours. It is also designed to work optimally with your Brother printer, avoiding smears and clogs.
- The LC-131M has richly pigmented ink from Brother's special range of Innobella inks.
- It has an estimated page yield of 300 pages.
- It's designed for use with the following Brother machines:CP J152W/J172W/J552Dw/J752Dw/Mfc-J245/J470Dw/J475Dw/J650Dw/J870Dw
- Better print quality, fade resistant colour, and protection from machine damage are just some of the benefits of Innobella ink.
- It will work with any paper, but best with Innobella paper for a photographic finish.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
Specifications
| Manufacturer | : | Brother |
| Model | : | LC131M |
| Technology | : | Ink Cartridges |
| No. Cartridges | : | 1 |
| Attributes | : | Magenta |
| Capacity | : | Standard Yield |
| Maximum yield | : | 300 pages |
| Manufacture Type | : | Genuine |
| Compatible Printers | : |
|
| Product Description: | : |
|
| SKU | LC-131M |
| Barcode # | 4977766724944 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000315000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





