- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The Brother LC-67 black colour ink cartridge provides better quality, fade resistant colour, greater yields from both inks, toner and paper, protection from machine damage and has an approximate yield of up to 450 pages in accordance to ISO 24711.
Convenient
The Brother LC-67 black ink cartridge ensures your Brother multi function centre will continually provide superior image quality without requiring time consuming attention and maintenance or costly continuous replacement.
Easy To Use
You can easily achieve higher quality print results every time at a much lower cost with the Brother LC-67 black ink cartridge which is specially designed to complement your machine technology.
(LC-67BK)
- This cartridge can be known by the manufacturer's code, LC67BK.
- It has an estimated page yield of 450 pages.
- It's compatible for use with the following Brother machines: DCP-185C, 385C, 585CW, 6690CW, MFC-490CW, 5490CN, 5890CN, 6490CW and 990CW.
- The ink in this cartridge is black.
- Drop off your used ink and toner cartridges at any Officeworks store for recycling through the Cartridges 4 Planet Ark program which guarantees zero waste to landfill.
| Barcode (GTIN) | 4977766659307 |
|---|---|
| Product Type | Ink |
| Brand | Brother |
| Model | LC-67BK |
| Cartridge Number | Brother LC-67BK |
| Cartridge Ink Colours | Black |
| Compatible Printers | Brother DCP-185C, Brother DCP-385C, Brother DCP-395CN, Brother DCP-585CW, Brother DCP-6690CW, Brother DCP-J715W, Brother MFC-490CW, Brother MFC-5490CN, Brother MFC-5890CN, Brother MFC-6490CW, Brother MFC-6890CDW, Brother MFC-790CW, Brother MFC-795CW, Brother MFC-990CW, Brother MFC-J615W |
| SKU | LC-67BK |
| Barcode # | 4977766659307 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.0560kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.025m |
| Shipping Cubic | 0.000315000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





