Don't pay: $348.00
$126.00
SAVE $222.00 (64%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-LINK DEM-310GT 1000Base-LX SFP Transceiver (Single Mode 1310nm) - 10km
DEM-310GT
Network - Transceivers
Features
D-Link’s new line of Gigabit Interface Converters (GBICs) and Small Form-Factor Pluggables (SFPs) transceivers represent an industry leading combination of performance and affordability. D-Link’s new Gigabit transceivers are available in two form-factors: standard (GBIC) or (SFP)/mini-GBIC.The DEM-310GT is a high performance 1310nm Singlemode SFP (mini-GBIC) transceiver. Supporting full duplex, Gigabit speeds on Singlemode fiber for distances of up to 550m/550m/10km on 62.5µm/50µm/9µm respectively. The unit features a metal housing to reduce EMI and to increase durability.
- 1000BASE-LX port (IEEE 802.3z standard)
- Duplex LC connector
- Full duplex operation
- 802.3x flow control support
- Fiber type: 9um single-mode fiber up to 10km
- Wave length: 1310nm
- Power support 3.3V
- Power budget: 10.5dB
- Hot pluggable
- Class 1 laser product complies with EN 60825-1
- TTL signal detect idicator
- Metal enclosure for lower EMI
Technical Details
| Warranty |
|---|
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
(DEM-310GT)
Technical Details
| Warranty |
|---|
| SKU | DEM-310GT |
| Barcode # | 790069248146 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





