- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DEM-311GT 1000Base-SX SFP Transceiver (Multimode 850nm) - 550m
DEM-311GT
Network - Transceivers
Features
D-Link's new line of Gigabit Interface Converters (GBICs) and Small Form-Factor Pluggable (SFPs) transceivers represent an industry leading combination of performance and affordability. D-Link's new Gigabit transceivers are available in two form-factors: standard (GBIC) or (SFP)/mini-GBIC. The DEM-311GT is a high performance 850nm multimode SFP/mini-GBIC transceiver. Supporting full duplex, Gigabit speeds on multimode fibre for distances of up to 220m/550m on 62.5µm/50µm fibre respectively. The unit features a metal housing to reduce EMI and to increase durability.
- Transceiver Type - SFP
- Fibre Media Support - Multi-Mode
- Speed - 1Gbps
- Distance - 550 Metre
- Compliant Standard - IEEE802.3z 1000Base-SX
- Connector - Duplex LC connector
- Wavelength - 850nm
- Cable Type - Multi-mode 50um or 62.5um fibre
- Hot Pluggable
- MSA & RoHS Compliant
Technical Details
| Warranty |
|---|
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
(DEM-311GT)
Technical Details
| Warranty |
|---|
| SKU | DEM-311GT |
| Barcode # | 790069248153 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





