- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DEM-312GT2 is a high performance 1310nm multimode SFP/(miniGBIC) transceiver. Supporting full duplex, Gigabit speeds on multimode fiber for distances of up to 2km on 62.5�m or 50�m fiber. The unit features a metal housing to reduce EMI and to increase durability. The DEM-312GT2 is hot pluggable and is backed by a standard 3-year product warranty and free technical support.
(DEM-312GT2)
Technical Information
| Application/Usage | Data Networking |
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x 1000Base-SX |
| Total Number of Ports | 1 |
General Information
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer Part Number | DEM-312GT2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DEM-312GT2 |
| Product Name | DEM-312GT2 1000Base-SX Single-Mode SFP Transceiver |
| Brand Name | D-Link |
Miscellaneous
| Additional Information | Distance: 2 km |
| Compatibility | D-Link DES-3800 Series Switches |
Media & Performance
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| SKU | DEM-312GT2 |
| Barcode # | 790069332494 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





