- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-LINK DEM-421XT 10GBase-SR XFP Transceiver (Multimode 850nm) - 300m
DEM-421XT
Network - Transceivers
Features
Designed to support distances up to 300 meters, the DEM-421XT is a high performance 850nm Multi-Mode XFP transceiver. Supporting Full-duplex, 10Gigabit speeds on Multi-Mode fiber cables. The DEM-421XT is 802.3ae 10GBASE-SR compliant and supports Full-duplex 802.3x Flow control. The DEM-421XT provides the necessary signal amplification for data to be transmitted to the network cable from the port, and vice versa.
- IEEE 802.3ae 10GBase-SR Compliant
- Supports Full-Duplex 802.3x Flow Control
Technical Details
| Warranty |
|---|
Resources
High resolution Image
No downloads available for this product.
Links and Download
(DEM-421XT)
Technical Details
| Warranty |
|---|
| SKU | DEM-421XT |
| Barcode # | 790069272585 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





