- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, for NetShelter SX 42U, Set of 2, Black, 117 x 1930 x 130 mm
SKU: AR7502 | Brand: APC Brand
Key Features
- Designed for NetShelter SX 42U enclosures, providing efficient vertical cable management
- Includes two vertical cable managers for comprehensive cable organization
- Helps eliminate cable stress and maintain a neat, organized layout
- Comes with an installation guide and mounting hardware
Description
Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AR3100
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3100W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 1991H ...
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3140
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3140W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
AR3300
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3300W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, 1991H x 600W ...
AR3340
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, Black, 19...
AR3340W
APC NetShelter SX, Networking Rack Enclosure, 42U, White, 19...
AR3350
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
(AR7502)
Specifications - AR7502
Overview
| Presentation | Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Number of rack unit | 0U |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 1930 mm |
| Width | 117 mm |
| Depth | 13 mm |
| Net weight | 2.27 kg |
| Mounting location | Rear |
| Mounting support | Hidden |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 223.5 cm |
| Package 1 Width | 14 cm |
| Package 1 Length | 21.6 cm |
| Package 1 Weight | 7.57 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR7502 |
| Barcode # | 731304234579 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






