Don't pay: $149.00
$131.00
SAVE $18.00 (12%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
AF-M-P
440mm post with 124mm arm. Max load: 8kg, VESA 100x100
The AF-M is a premium, non-spring monitor arm for limited-space applications. The arm is elegant, polished aluminium that adds style, flair, and brilliant design to contemporary offices. The AF-M is exceptionally suited to mobile kiosks, check-in counters, and banking customer service areas. This monitor arm allows for screen sharing and generous tilt and pan for ideal viewing angles.
Product specifications:
Product specifications:
- Monitor weight suspension up to 8kg
- Individual monitor height adjustment
- Landscape or portrait viewing
- Optional 360° pole rotation available
- Optional mini PC support (AC-MP accessory sold separately)
- Bolt through or desk clamp mounting options
- 10-year warranty
- Installation hardware included
- Functionality specifications:
- Ergonomic
- Quick-release display head with security screw
- Glare control
- Optimal viewing angle adjustment via tilt and pan capabilities
- Additional design considerations:
- Tool-less height adjustment
- Clean, integrated cables for clean look
- Lightweight, strong, recyclable aluminium construction
- Heavy on design, simplicity, and customer appeal
(AF-M-P)
Physical Characteristics
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Aluminium |
| Plastic |
General Information
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | AF-M-P |
| Manufacturer Website Address | http://www.atdec.com.au |
| Manufacturer | Atdec Pty Ltd |
| Product Name | Desk Mount, AF-M-P |
| Brand Name | Atdec |
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | LCD Display |
| Features | Tilt |
| Pan | |
| Rotate | |
| Maximum Load Capacity | 7.98 kg |
| Number of Displays Supported | 1 |
| SKU | AF-M-P |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 2.2600kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.510m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.010120000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





