- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SD-WD
Swivel mount. Max load 25kg. VESA 75x75 100x100
Overview
The SD-WD mount is a low profile, robust design created to cope with demanding commercial environments and a heavy workload requiring quick installation and very flexible screen positioning. Despite its durability, the mount doesn't compromise on ease of adjustment. Supporting screens of up to 25kg (55lbs), the range of movements include 20 degree infinite adjustment in any direction, portrait to landscape rotation and a quick release mechanism for easy screen changing. Installation is fast and simple with a choice of VESA mounting hole patterns to increase monitor compatibility.
- Supports 1 display, weighing up to 25kgs (55lbs)
- Landscape to portrait display rotation
- Quick release mechanism for easy display attachment/removal
- Security screw to deter unauthorised removal
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(SD-WD)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | SD-WD |
| Barcode # | 881493000742 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 0.7800kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





