Don't pay: $203.00
$194.00
SAVE $9.00 (4%)
You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SD-POS-HA
Height adjustable point of sale desk mount
A highly versatile mount that's user-friendly, safe and secure, and guaranteed to provide a professional, clean finish to any desktop, point of sale, or touch screen application. The POS Multi Adjustable creates an individualized display, allowing you to easily mount and adjust screens up to 20kg to your exact height position without the need for any tools. Using the built in handgrip the pole can be effortlessly rotated and height adjusted between 305mm and 450mm, as well as 20 degree display adjustment in any direction. Rotation of the screen can also be fixed to various settings to allow for touch screen applications. Internal cable management and the ability to feed cables either through or above the work surface ensure a professional installation, with enhanced theft resistance thanks to concealed mounting hardware and a security screw mechanism. This mount is compatible with two different VESA patterns, either 75 x 75mm or 100 x 100mm, and can also be converted into a dual mount, holding two screens back-to-back (Dual mount accessory kit sold separately)


- Ideal solution for any retail/point of sale environment
- Offers superb security features and height adjustability
- Quick release mechanism for easy monitor attachment/removal
- Can be easily upgraded to carry second display in a back-to-back configuration
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(SD-POS-HA)
| Product code | SD-POS-HA |
| Upgradable to carry additional display | Yes |
| Material | Steel |
| Colour Options | Black |
| Warranty | 10 years |
| Desk fixing options | Top mounting desk attachment |
| Minimum display weight, kg | 0.00 |
| Flat screen: maximum supported weight, kg | 20.00 |
| VESA mounting hole pattern, mm | 75x75, 100x100 |
| Minimum desk thickness | 0.59 |
| Maximum desk thickness allowed (mm) |
Any |
| Spring assisted height adjustability | No |
| Rotation around pole | Optional 355, 270, 180, 90 or 0° at the base |
| Tilt adjustment | 20° in any direction |
| Pan adjustment | 20° in any direction |
| Landscape to portrait screen rotation | Yes |
| Height adjustable | Yes |
| Maximum arm reach (mm) | 79.6 |
| Length, single unit (cm) | 42 |
| Width, single unit (cm) | 20 |
| Height, single box (cm) | 12 |
| Weight, master carton, kg | 21.30 |
| Weight, single unit, kg | 2.08 |
| Single units per master pack | 10 |
| Length, master carton (cm) | 100 |
| Width, master carton (cm) | 44 |
| Height, master carton (cm) | 26 |
| SKU | SD-POS-HA |
| Barcode # | 881493004535 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 2.0500kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.010080000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





