Don't pay: $1,871.00
$1,583.00
SAVE $288.00 (15%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(24-214-085)
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
VESA: |
| Assembly Required | Yes |
Technical Information
| Adjustable Height | Yes |
| Finishing | Powder Coated |
| Features | Cable Management |
| 360° Swivel | |
| Comfortable | |
| Electrical Outlet | |
| Tilt | |
| Durable | |
| Maximum Load Capacity | 12.70 kg |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Screen Size Supported | 55.9 cm (22") |
| Platform Size | 609.60 mm Width x 584.20 mm Depth |
| Caster Type | Dual Wheel |
| Locking Wheels | |
| Maximum Adjustable Stand Height | 635 mm |
Physical Characteristics
| Width | 60.7 cm |
| Depth | 57.9 cm |
| Product Color | Black |
| Grey | |
| Product Material | Steel |
| Plastic |
General Information
| Product Type | Computer Stand |
| Manufacturer Part Number | 24-214-085 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Model | 24-214-085 |
| Product Name | WorkFit-C Dual Sit-Stand Workstation |
| Product Line | WorkFit-C |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 24-214-085 |
| Barcode # | 698833015898 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 41.3000kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
New
Model
Model





