- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TH-1040-VFM
Full motion mount. Max load 25kg. VESA up to 200x200
Overview
The TH-1040-VFM offers sophisticated technology alongside superior aesthetics. Made from die cast aluminum, this mount has three pivot points and a ball joint mechanism to give you infinite adjustment and complete control over tilt, pan, and portrait to landscape rotation. Smooth Glide™ thrust bearing technology allows the display to be moved smoothly and effortlessly, even with a heavy display. This mount comes pre-assembled for quick and easy installation, with advanced cable management to give you a professional finish. The quick attachment/quick release mechanism allows you to install and detach your display in seconds.
- Full range of motion via 3 pivot points
- SmoothGlide™ technology for effortless movement
- Infinite display adjustment of 20° in any direction
- Landscape to portrait rotation
- Quick release mechanism for easy monitor attachment/removal
- Security screw to deter theft
- Advanced cable management
- Comes pre-assembled for quick and easy installation
- All mounting hardware included
- 10 year warranty
(TH-1040-VFM)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | TH-1040-VFM |
| Barcode # | 881493005211 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 3.1500kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.001600000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





