- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TH-3065-LPT
Low profile tilt mount. Max load 40kg. VESA up to 600x400
Overview
The TH-3065-LPT is a low-profile wall mounting solution for TVs up to 65” screen size or weighing up to 40kg (88lbs). The slim profile provides a sleek look while quality construction ensures a lifetime of worry-free operation. It is an ideal solution is your display is mounted higher up and requires that additional downward tilt for an optimal viewing angle. TH-3065-LPT provides an infinitely adjustable downward tilt angle of up to 12°. Universal VESA support ensures a high level of display compatibility. The wall plate incorporates slotted holes for easy alignment during set up while the brackets allow for horizontal post installation adjustments. A spring-assisted latching system on the mounting brackets provides a simple and secure method of attachment which also incorporates sash pulls for safe display release. This durable mount is made of 100% recyclable steel and backed up by our 10 year warranty.
- Ideal for displays from 32” to 65” in diagonal size
- Low-profile design, only 35mm from wall
- Easy assembly and installation
- Optimal viewing angle adjustment with up to 12° of tool-less downward tilt
- Supports displays up to 40kg
- Universal VESA from 100mm to 400mm high x 100mm to 600mm wide
- Spring-assisted latching system for safe display attachment
- Can be mounted to a masonry or timber stud wall
- All mounting hardware included
- Made of steel
- 10 year warranty
(TH-3065-LPT)
Technical Details
| Warranty | 10 Years |
|---|
| SKU | TH-3065-LPT |
| Barcode # | 933380702946 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 2.8000kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.710m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.005640000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





