- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
AF-AT-D
The AF-AT-D is designed specifically for users who require a dual monitor configuration and will revolutionize any workspace. Monitors can be set to ideal heights and ball bearing arm joints ensure smooth, long-life operation. Optimal display positions allow brilliant flexibility and quick release/attachment mechanisms make installation and monitor-swapping simple and easy. Advanced cable management ensures clean monitor and mount profiles for the ultimate style and function. This mount may be also used in a back-to-back configuration for single monitor applications when desk space is at a minimum.
Product specifications:
- Designed for a two-monitor display
- Monitor weight suspension up to 8kg.
- Articulated design with 3 pivot points for further reach
- Optional mini PC support (AC-MP accessory sold separately)
- 10-year warranty
- Installation hardware included
Functionality specifications:
- Ergonomic
- Independent landscape or portrait viewing
- Screen sharing capability
- Engineered bearing joints for smooth movement
- Quick-release display head with security screw
- Glare control and optimal viewing angle adjustment via tilt and pan capabilities
- Optimal height settings (315mm range)
Additional design considerations:
- Advanced, integrated cable management for a clean look
- Lightweight, durable, recyclable aluminium construction
- Polished, sleek, adjustable look and design
(AF-AT-D-P)
| Product Type | Desk Mount |
| Manufacturer Part Number | AF-AT-D-P |
| Manufacturer Website Address | http://www.atdec.com.au |
| Manufacturer | Atdec Pty Ltd |
| Product Name | Dual Arm & Desktop Monitor Mount |
| Brand Name | Atdec |
| Device Supported | LCD Display |
| Features | Tilt |
| Pan | |
| Maximum Load Capacity | 7.98 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 78 cm (30.7") |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Length | 55.9 cm |
| Height | 45 cm |
| Width | 23.6 cm |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Product Color | Black |
| Silver | |
| Product Material | Aluminium |
| Plastic |
| SKU | AF-AT-D-P |
| Barcode # | 881493015593 |
| Brand | ATDEC |
| Shipping Weight | 3.7200kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.570m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.002800000m3 |
Manufacturer Warranty: 10 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





