- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 2A-141G 10G Multi-Mode/300M Fiber SFP+ Module is designed for use in 10GbE Ethernet environment that allows you to connect a multi-mode Gigabit Ethernet network cable to a network switch’s SFP+ port. The 2A-141G provides 10GbE connectivity at distances up to 300 meters. As a hotpluggable module with a standard duplex connector for fiber communications, the 2A-141G works with multi-mode-fiber (MMF) connections and operates at a nominal wavelength of 850 nm. This makes the module a cost-effective and highperformance transceiver to substantially increase the span of a compatible network switch.
Package Contents
- 2 x 10G Multi-Mode/300M Fiber SFP+ Module
(2A-141G)
| Fiber Optics | |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Operating Distance | 300 m |
| Fiber Type | Multi Mode |
| Connector Type | LC |
| DDM | Yes |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-70°C |
| Storage Temperature | -40-85°C |
| Physical Properties | |
| Weight | 0.02 kg ( 0.04 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 5.59 x 1.46 x 1.30 cm (2.2 x 0.57 x 0.51 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | 2A-141G |
| Barcode # | 4719264649707 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





