- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The 2A-142G 10G Single-Mode/10KM Fiber SFP+ Module is designed for use in 10GbE Ethernet environment that allows you to connect a single-mode Gigabit Ethernet network cable to a network switch’s SFP+ port. The 2A-142G provides 10GbE connectivity at distances up to 10 kilometers meters. As a hotpluggable module with a standard duplex connector for fiber communications, the 2A-142G works with single-mode-fiber (SMF) connections and operates at a nominal wavelength of 1310 nm. This makes the module a cost-effective and highperformance transceiver to significantly increase the span of a compatible network switch.
Package Contents
- 2 x 10G Single-Mode/10KM Fiber SFP+ Module
(2A-142G)
| Fiber Optics | |
| Data Rate | 10 Gbps |
| Operating Distance | 10 km |
| Fiber Type | Single Mode |
| Connector Type | LC |
| DDM | Yes |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-70°C |
| Storage Temperature | -40-85°C |
| Physical Properties | |
| Weight | 0.02 kg ( 0.04 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 5.59 x 1.46 x 1.30 cm (2.2 x 0.57 x 0.51 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | 2A-142G |
| Barcode # | 4719264649714 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





