Don't pay: $660.00
$188.00
SAVE $472.00 (72%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DSR-250V2 Gigabit Unified Service VPN Router
DSR-250V2
Network - Routers
Features
The D-Link DSR Series Unified Services Routers provide secure, high-performance networking solutions to address the growing needs of small and medium-sized businesses. With integrated high-speed wireless1 technology, the DSR series routers offer comparable performance to wired networks, but with fewer limitations. Next generation wireless performance is available on the DSR-500AC and DSR-1000AC, which introduces 802.11ac support to the family. Available on the 5 GHz band, the combination of wider radio frequency bandwidths take data rates available to clients supporting the wireless AC standard to the next level.
- Automatic failover to another link from available ISP when primary line is lost.
- Support 1 x GE WAN, 3 x GE LAN, 1 GE Configurable LAN/WAN and 1 x USB 3.0 port.
- 900/200 Mbps firewall/VPN throughput, 50,000 Concurrent Sessions, and 50/20 IPsec/SSL VPN Tunnels.
- Advanced routing, VLAN and IPsec/PPTP/L2TP/OpenVPN VPN Server/Client
- Value-added office utilities to reduce OpEx/CAPEX
- Traffic load balancing and Avoid complicated maintenance issues
Technical Details
| WAN Type | Gigabit |
|---|---|
| Ethernet Ports | 4 |
| Router Grade | Security |
| Wi-Fi Protocol | No |
| Mesh Protocol | No |
| Parental Controls | No |
| VPN | IPSec| PPTP/L2TP| GRE| OpenVPN |
| Rack mountable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Licence Required | Yes |
| VoIP | No |
| Warranty | Ltd L'Time |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DSR-250V2)
Technical Details
| WAN Type | Gigabit |
|---|---|
| Ethernet Ports | 4 |
| Router Grade | Security |
| Wi-Fi Protocol | No |
| Mesh Protocol | No |
| Parental Controls | No |
| VPN | IPSec| PPTP/L2TP| GRE| OpenVPN |
| Rack mountable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Licence Required | Yes |
| VoIP | No |
| Warranty | Ltd L'Time |
| SKU | DSR-250V2 |
| Barcode # | 790069461828 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.4800kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.350m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








