Don't pay: $473.00
$216.00
SAVE $257.00 (54%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link Wireless AX1800 Wi-Fi 6 Dual Band PoE Access Point
DAP-X2810
Network - Wireless Access Point & Bridge
Features
The DAP-X2810 works with Nuclias Connect - a software-based management platform (with optional hardware controller) that can be used on-premises, or as a cloud solution hosted on a public cloud service. Admin tasks can be swiftly carried out from the Nuclias Connect app, or server/PC-based software for easy access, automation, and network scalability.
- Centralised Management with Nuclias Connect Hub (DNH-100) or with Free Nuclias Connect Software
- The latest Wi-Fi 6 technology
- 2 x 2 MU-MIMO design with 1800Mbps combined throughput
- Supports WPA3 the latest Wi-Fi encryption standard
- Airtime Fairness and Band Steering technologies
- High power 26dBm design
- Powered by IEEE 802.3at PoE
Technical Details
| Product type | Access Point |
|---|---|
| Mounting options | Tabletop |
| Wi-Fi Protocol | 6 |
| Radio count | NA |
| Application | Indoor |
| IP Rating | NA |
| Frequency Band | 2.4GHz / 5Ghz |
| Number of network ports | 2 |
| Platform Integration | Nuclias Connect |
| Licence required | No |
| Cloud Managed | Yes |
| Bluetooth | No |
| Mesh | No |
| Power Requirement | 19.44W |
| Uplink Ports speed | NA |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance certifications | CE, FCC |
| Aggregate Data Rate | 1200 Mbps |
| Load balancing | No |
| Ambient operating temperature | 0°C to 40°C |
| Warranty | LTD L'TIME |
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DAP-X2810)
Technical Details
| Product type | Access Point |
|---|---|
| Mounting options | Tabletop |
| Wi-Fi Protocol | 6 |
| Radio count | NA |
| Application | Indoor |
| IP Rating | NA |
| Frequency Band | 2.4GHz / 5Ghz |
| Number of network ports | 2 |
| Platform Integration | Nuclias Connect |
| Licence required | No |
| Cloud Managed | Yes |
| Bluetooth | No |
| Mesh | No |
| Power Requirement | 19.44W |
| Uplink Ports speed | NA |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance certifications | CE, FCC |
| Aggregate Data Rate | 1200 Mbps |
| Load balancing | No |
| Ambient operating temperature | 0°C to 40°C |
| Warranty | LTD L'TIME |
| SKU | DAP-X2810 |
| Barcode # | 790069456923 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.1800kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.090m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










