Don't pay: $211.40
$171.00
SAVE $40.40 (19%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ergotron LX Arm, Extension and Collar Kit (Polished Aluminum)
(97-940-026)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Product Information
| Adjustable Height | Yes |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Notebook | |
| Features | Pan |
| Pivot | |
| Tilt | |
| Cable Management | |
| 360° Rotation | |
| Maximum Load Capacity | 11.34 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 81.3 cm (32") |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Minimum Load Capacity | 9.07 kg |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| 75 x 75 | |
| Product Color | Silver |
General Information
| Product Type | Mounting Arm |
| Manufacturer Part Number | 97-940-026 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | LX Arm, Extension and Collar Kit |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 97-940-026 |
| Barcode # | 698833051582 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 2.3900kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
STARTECH ATFR-LAPTOP-RISER Rotating Laptop Stand, 360 Swivel, Ergonomic Desk Riser for Computer
$108.00 $111.00
New
Model
Model





