- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Versatile Mounting Options
This 50 Pack of 10-32 cage nuts are convenient to have on hand for installing server, network, AV and other rackmount equipment securely into your storage cabinet or server rack. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act, allowing government GSA Schedule purchases.
The bulk pack is also suitable for new server rack and cabinet setups - perfect for those times when you drop or misplace a nut or two. The bulk package ensures that you have enough captive nuts available for all of your installations when you need them.
Durable Design
The steel square hole rack nuts come in an all-black finish for a seamless look.
CABCAGENUTS1032 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
(CABCAGENUTS1032)
| TAA Compliant | Yes |
| Fastener Type | Cage Nut |
| Threads Per Inch (TPI) | 32 |
| Fastener Quantity | 50 x Cage Nut |
| Product Type | Nut |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 10-32 Cage Nuts - 50 Pack |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 215.5 g |
| Height | 10.16 mm |
| Width | 12.70 mm |
| Depth | 12.70 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| SKU | CABCAGENUTS1032 |
| Barcode # | 65030882927 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.2300kg |
Manufacturer Warranty:2 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





