- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(45-289-026)
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility | Ergotron LX Wall Mount LCD Arm |
General Information
| Product Type | Mounting Extension |
| Manufacturer Part Number | 45-289-026 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | LX Extension |
| Product Series | LX |
| Brand Name | Ergotron |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 499 g |
| Height | 9.9 cm |
| Width | 23.1 cm |
| Product Color | Polished Aluminum |
| Product Material | Metal |
Product Information
| Features | Cable Management |
| Durable | |
| Pivot | |
| Maximum Load Capacity | 16.33 kg |
| Minimum Load Capacity | 8.16 kg |
| SKU | 45-289-026 |
| Barcode # | 698833020052 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





