- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(45-496-216)
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.58 kg |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| 75 x 75 | |
| Product Color | White |
Product Information
| Device Supported | LCD Monitor |
| Maximum Load Capacity | 18.14 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 61 cm (24") |
| Number of Displays Supported | 2 |
General Information
| Product Type | Mounting Arm |
| Manufacturer Part Number | 45-496-216 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com/Home/tabid/36/language/en-AU/Default.aspx |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Name | MXV Desk Dual Monitor Arm (White) |
| Product Series | MXV |
| Brand Name | Ergotron |
| SKU | 45-496-216 |
| Barcode # | 698833063639 |
| Brand | ERGOTRON |
| Shipping Weight | 6.9000kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





