- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Trident Z5 Royal Neo DDR5-6000 CL30-36-36-96 1.35V 96GB (2x48GB) AMD EXPO Trident Z5 Royal Neo is the luxury-class of extreme overclock performance DDR5 memory designed for AMD AM5 platforms featuring a crown jewel design with a crystalline light bar for a magnificent display of customizable RGB lighting and electroplated aluminum heatspreaders with a mirrored finish in gold or silver colors.
(F5-6000J3036F48GX2-TR5NS)
| Specification | Details |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 96GB (48GB × 2) |
| Multi-Channel Kit | Dual Channel Kit |
| OC Profile Support | AMD EXPO |
| Tested Speed (Up To) (EXPO) | 6000 MT/s |
| Tested Latency (EXPO) | 30-36-36-96 |
| Tested Voltage (EXPO) | 1.35V |
| Registered/Unbuffered | Unbuffered |
| Error Checking (ECC) | Non-ECC |
| SPD Speed (Default) | 5600 MT/s |
| SPD Voltage (Default) | 1.10V |
| Fan Included | No |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Features | AMD EXPO Profile Ready |
| SKU | F5-6000J3036F48GX2-TR5NS |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





