- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F5-6000J3040F16GX2-RS5W)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| CAS Latency | CL30 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Motherboard | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Weight (Approximate) | 117.9 g |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F5-6000J3040F16GX2-RS5W |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Ripjaws S5 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | Ripjaws S5 |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F5-6000J3040F16GX2-RS5W |
| Barcode # | 840006618676 |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





